Главная » Ресурсы » Новые поступления » Краеведение » Детская литература

Шмидт, Н. А. Пчелка Назгуль и ее друзья [Текст] : сказка / Н. А. Шмидт; пер. на баш. яз. А. Бикташевой; худож. А. Ахмадулина. – Уфа: Китап, 2015. – 18 с.: ил. – (на баш. и рус. яз.).

0+

Увлекательные путешествия пчелки Назгуль и ее друзей заинтересуют юных читателей.

Данная книга имеется в фонде: центральной детской библиотеки, библиотек №1, №3, №5, №7, №8, №9, №10, №11

Даян, К. Как собака нашла хозяина [Текст] : театр-сказка / К. Даян. – Уфа: Китап, 2015. – 20 с. – (на баш. яз.).

0+

Ҡадир Даяндың “Эт үҙенә нисек хужа тапты?” тигән әҫәре буйынса төҙөлгән театр-әкиәт мәктәпкәсә йәштәге балалар өсөн тәғәйенләнгән. Уны уйнар өсөн кескәйҙәргә өлкәндәр ярҙам итергә тейеш. Ҡуптарып алынған икешәр ҡулайламаға әкиәт геройҙарын урынлаштырып сығырға. Һәр деталде айырып алғас, схемала күрһәтелгәнсә бөкләп, өйҙө төҙөргә. Тик тиҙ генә эшләп ҡуйыу маҡсатынан, бөтә эште лә үҙегеҙ башҡарып, баланың ҡыҙыҡһыныуын һүндермәгеҙ. Әкиәтте уҡығанда, һәр персонаждың һүҙен интонация менән, баланың иғтибарын йәлеп итерлек итеп әйтергә тырышығыҙ. Пьеса ҡуйғандағы кеүек геройҙарҙы хәрәкәтләндерегеҙ. Аҙнаһына бер нисә тапҡыр балағыҙға бүленгән ун биш-егерме минут ваҡытығыҙ, яҡшы тәрбиә өлгөһө булып, киләсәктә үҙегеҙҙе ҡыуандырасаҡ. Төҙөүсеһе Әлфиә Әсәҙуллина. Рәссамы Марат Ғәйнетдинов.

Данная книга имеется в фонде: центральной детской библиотеки, библиотек №7, №8, №9, №10

Юсупова, Н. Ф. Дорога к солнцу [Текст] : стихи, сказки, рассказы, пьеса / Н. Ф. Юсупова; худож. Л. Гаянова. – Уфа: Китап, 2015. – 68 с.: ил. – (на тат. яз.).

6+

Нәсимә Йосыпова узенең бу китабында яшь укучыларыбызга мавыктыргыч шигырьләре белән бергә мажаралы әкиятләрен, берничә хикәясен һәм пьесасын тәкъдим итә.

Бигашев, Ф. М. Лунная принцесса [Текст] : рассказы, повесть / Ф. М. Бигашев; худож. Д. Н. Мухаметьяров. – Уфа: Китап, 2015. – 176 с.: ил.

12+

В новой книге автора "Лунная принцесса" представлены рассказы и повесть. Написанные богатым и красочным языком, они увлекают читателя и заставляют переживать вместе с героями.

Данная книга имеется в фонде: центральной городской библиотеки (абонемент), центральной детской библиотеки, библиотек №1, №5, №7, №8, №9, №10

Губайдуллина, Ф.Х. Четвертое чудо [Текст] : стихотворения, сказки, рассказы, пьесы / Ф. Х. Губайдуллина; худож. М. Каюмова; пер. с баш. В. Н. Капустиной [и др.]. – Уфа: Китап, 2015. – 244 с.: ил. – (на баш. и рус. яз.).

6+

Балалар өсөн байтаҡ китап авторы был йыйынтыҡҡа ла уҡыусыларға мауыҡтырғыс әҫәрҙәр тәҡдим итә.

Низамов, Р.З. Заветная сабля [Текст] : повести / Р.З. Низамов. – Уфа: Китап, 2015. – 336 с. – (на баш. яз.).

12+

Күренекле яҙыусы Рәшит Низамовтың был йыйынтығындағы повестар үҫмерҙәргә һәм балаларға арналған. Төрлө тарихи осорҙа балалар өлкәндәр менән бергә ҡайнашып йәшәй, эшләй. Әҫәрҙәрҙең геройҙары үҙ маҡсаттарына өлгәшеү хаҡына ҡыйынлыҡтар алдында юғалып, ҡаушап ҡалмай. Әҫәрҙәр мауыҡтырғыс, мажаралы. Улар башҡорт балалар әҙәбиәтенең алтын фондына инде. Китап башҡорт телендә нәшер ителгән.

Валиева, И.И. Приключения Василики и Ко [Текст] : The Adventures of Vasilika and Ko: [сказка на рус. и англ. яз.] / И. И. Валиева, Ж. М. Кобзева; пер. на англ. яз. К. Бодровой; худож. И. Ахмадуллина, Л. Ахмадуллина. – Уфа: Китап, 2015. – 81 с.: ил.

6+

Книга издана на русском и английском языках. Сказка ложь, да в ней намек: современность − ее главная тема, дети – основные герои, воспитание ребенка − ее постоянная задача, понятая очень широко и решаемая по-своему, разнообразно и свободно.

Данная книга имеется в фонде: центральной детской библиотеки, библиотек №1, №5, №7, №8, №9, №10, №11

Ураксина, Р.М. Это моя Родина [Текст] : стихи, рассказ и пьесы / Р.М. Ураксина. – Уфа: Китап, 2015. – 156 с.: ил. – (на баш. яз.).

0+

Балалар яҙыусыһы, тәржемәсе Рәсимә Ураҡсинаның был йыйынтығында төрлө йылдарҙа яҙылған мауыҡтырғыс әҫәрҙәре тупланған.

Данная книга имеется в фонде: центральной городской библиотеки (абонемент), библиотек №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7, №11, отдел искусств библиотеки №3

Галяутдинов, С.А. Ажурный браслет [Текст] : загадки / С.А. Галяутдинов; пер. с баш. Б. Усманов; худож. Л. Хабибуллина. – Уфа: Китап, 2015. – 80 с.: ил. – (на баш. и рус. яз.).

6+
Халҡыбыҙҙың ғөрөф-ғәҙәттәре, йолалары, йәнлек-ҡоштар, үҫемлектәр донъяһы, башҡорт халҡының милли аш-һыуҙары. һауыт-һабалары тураһында автор шиғри йомаҡтар тәҡдим итә.

Данная книга имеется в фонде: центральной детской библиотеки, библиотек №5, №7, №8, №9, №10, №11